DOM Z POKOJEM LEŚNYM

 

Przebudowa i rozbudowa kilkudziesięcioletniego domku letniskowego zlokalizowanego na skarpie, wschodnimi oknami zwróconego w kierunku Narwi. Wytyczna inwestora – możliwość dynamicznego, zmiennego w czasie użytkowania domu. W ekstremalnych momentach dom może stać się hybrydą czterech, autonomicznych jednostek mieszkalnych o różnym przeznaczeniu, proporcjach pomieszczeń, poziomie prywatności. Całość spięta „pokojem leśnym”.

Formalnie budynek stanowi pięciokątny, wyciągnięty w proporcjach graniastosłup opakowany ciemną blachą i ażurem z drewnianego zewnętrznego rusztu. Pierwotna bryła budynku została przecięta i rozsunięta, tworząc pomiędzy dwiema kubaturami „pokój leśny”, wspólną wielofunkcyjną przestrzeń zieloną, stanowiącą rodzaj salonu na świeżym powietrzu, miejsce spotkań i kontaktu ludzi z otaczającą przyrodą. Budynek składa się z czterech funkcjonalnych „symbiontów”, zrealizowanych na trzech kondygnacjach o różnych wysokościach i przekrojach.

  • SYMBIONT SALONOWY ze stołem biesiadnym i kominkiem, zlokalizowany od strony dojazdu, na najwyższej kondygnacji, od wschodu otwiera się na „pokój leśny”. Zmienna wysokość kondygnacji determinowana skosami dachu nadaje archetypiczny charakter tej przestrzeni.
  • SYMBIONT SUPERPRYWATNY znajdujący się poniżej symbionta salonowego. Enklawa właściciela, w dużej mierze schowana w skarpie, niewidoczna z zewnątrz.
  • SYMBIONT GOŚCINNY od strony wschodniej, nadwieszony dynamicznie ponad skarpą. Z jednej strony powiązany z „pokojem leśnym”, z drugiej eksponujący dalekie perspektywy na rozlewiska Narwi oraz prywatny basen poniżej. Wysokość netto kondygnacji, ponad 8 metrów, tworzy katedralny, majestatyczny efekt przestrzenny.
  • SYMBIONT BASENOWY schowany za murem oporowym, poniżej symbionta gościnnego i „pokoju leśnego”. W środku ogromna donica na posadzenie w pokoju pełnowymiarowego drzewa. Bezpośrednio skomunikowany z dolnym tarasem pod nadwieszeniem oraz basenem.

Budynek, poprzez swój kształt, proporcje dachu i ścian oraz użyte materiały, nawiązuje dialog z architekturą regionalną. Zastosowano wiele zaawansowanych rozwiązań energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska: zagłębienie części budynku w skarpie, precyzyjnie lokalizowane, pasywne okna, zwiększona grubość izolacji termicznej, wykorzystanie lokalnie dostępnego budulca, pompa ciepła, rekuperacja, odzysk szarej wody, eko-oczyszczalnia ścieków, wykorzystanie wody deszczowej do podlewania roślinności na działce, baterie słoneczne i panele fotowoltaiczne (przetwarzające światło słoneczne w energię elektryczną).

Powierzchnia działki:

1950m2

Powierzchnia zabudowy:

140m2

Ilość jednostek mieszkalnych:

1

Kubatura całkowita:

1200m3

Powierzchnia użytkowa:

180m2

Kondygnacje nadziemne:

3 (2 w skarpie)

Miejsca parkingowe:

5

 

Inwestor: prywatny
Status: projekt budowlany
Lokalizacja: Kacice
Rok: 2013

 

Autorzy:
Tomasz Olszewski
Agata Żołnowska

 

 

 

 


Podobne Projekty