2017

 


 

(2017) Plany na przyszłość (22. edycja)

 

 

 

(2017.06.05) Nad Wisłą powstaje Przystań Warszawa. Nowe miejsce do uprawiania sportów wodnych

Budowa Przystani Warszawa (fot. Ewelina Lach / materiały prasowe)

 

W ośmiu pawilonach swoje miejsce znajdą wioślarze, kajakarze, żeglarze czy miłośnicy rowerów wodnych. Ratusz buduje przy Porcie Czerniakowskim Przystań Warszawa.

Osiem drewnianych pawilonów powstaje w zagłębieniu terenu na cyplu między Wisłą a Portem Czerniakowskim. Niektóre konstrukcje już stoją, pod inne wylano dopiero fundamenty. Co ważne, wszystkie wkomponowane są w parkowy charakter okolicy. Rośnie tu sporo starych drzew – budynki umiejscowiono tak, żeby ocalić ich jak najwięcej.

Była straż, będą wodniacy

Według pierwotnego pomysłu wodniakom miały posłużyć baraki straży miejskiej, które do niedawna stały przy Czerniakowskiej. Przystań Warszawa powstaje tuż obok: po drugiej stronie Portu Czerniakowskiego. Już podczas rozbiórki baraków okazało się jednak, że ich stan jest fatalny. – Chcieliśmy wykorzystać w maksymalnym stopniu pozostałości po budynkach straży miejskiej. Niestety ich stan uniemożliwił ich przeniesienie w całości. Nowo powstające budynki będą bardziej funkcjonalne, ekologiczne, a także energooszczędne – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Przystań Warszawa będzie dla wodniaków pływających w Warszawie. Z ośmiu drewnianych pawilonów, dwa mniejsze będą położone na żelbetowym hangarze. Swoją siedzibę znajdą tam przede wszystkim organizacje i stowarzyszenia związane z warszawską Wisłą. Swoją bazę znajdą tu wioślarze, kajakarze czy fundacje działające nad rzeką. Będzie też miejsce do garażowania łodzi i przechowywania sprzętu – kajaków czy rowerów wodnych. W Przystani Warszawa będzie też działać punkt gastronomiczny i sklep ze sprzętem.

autor: Jakub Chełmiński

CZYTAJ WIECEJ

 

 

(2017.06.05) Przystań Warszawa będzie gotowa na wiosnę 2018 roku

 

 

fot. Adrian Grycuk/ Wikipedia CC BY-SA 3.0 pl

Przystań Warszawa rośnie w oczach – będzie to miejsce służące fanom sportów wodnych i żeglugi. Centrum wodniackie – kompleks budynków powstaje przy ulicy Zaruskiego pomiędzy wałem przeciwpowodziowym Wisły a portem Czerniakowskim.

Wioślarze, kajakarze i miłośnicy sportów wodnych będą mieli swoje miejsce w stolicy – jesienią 2017 roku ukończona zostanie budowa obiektów Przystani Warszawa. Zostanie ona oddana do użytku warszawiaków w kwietniu przyszłego roku. Architekt Tomasz Olszewski twierdzi, że inwestycja dobrze wpisuje się w program ożywiania bulwarów wiślanych.

Autor: Cyryl Skiba

POSŁUCHAJ

 

 


 

2016

 


 

(2016) Plany na przyszłość (21. edycja)

 

 

 


 

2015

 


 

„Rekomendacje dotyczące zagospodarowania Osi Stanisławowskiej w rejonie Portu Czerniakowskiego”

 

W pierwszej połowie 2015 roku Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich na zlecenie Zarządu Mienia m. st. Warszawy zorganizował warsztaty eksperckie na temat zagospodarowania Osi Stanisławowskiej w rejonie Portu Czerniakowskiego w Warszawie.

Na bazie prac warsztatowych, w maju 2015 roku OW SARP wydał publikację: „Rekomendacje dotyczące zagospodarowania Osi Stanisławowskiej w rejonie Portu Czerniakowskiego”. Publikacja została wydane w dwóch wersjach:

  • w wersji drukowanej broszury (przekazanej Zarządowi Mienia)
  • w wersji elektronicznej (rozszerzonej), dostępnej na tej stronie OW SARP

źródło tekstu: http://sarp.warszawa.pl/warsztaty-stare/os-stanislawowska/

 

LINK DO REKOMENDACJI ELEKTRONICZNEJ

 

 

(2015.05.28) Widok jak za Stanisława Augusta. Jak spełnić marzenie?

Pod koniec XVIII wieku z tarasu przy Zamku Ujazdowskim rozciągał się zapierający dech w piersi widok na Kanał Piaseczyński i zakole Wisły. Odtworzenie tej panoramy pozostaje od lat marzeniem varsavianistów. Pracujący na zlecenie ratusza zespół architektów podpowiada, co zrobić, żeby stało się ono faktem.

Jak powinna wyglądać Oś Stanisławowska i okolica Portu Czerniakowskiego? Pytanie postawił ratusz, a pomoc w odpowiedzi poprosił Stowarzyszenie Architektów Polskich. W ramach warsztatów eksperckich architekci i architekci krajobrazu opracowali ponad 60-stronicowy dokument zawierający rekomendacje dla tego terenu.

Oś Stanisławowska to jedno z istotniejszych założeń urbanistycznych miasta. Na wschód od Zamku Ujazdowskiego jest widoczne gołym okiem – wystarczy stanąć na tarasie i spojrzeć przed siebie, na Kanał Piaseczyński. Na zachodzie oś tworzą al. Wyzwolenia i ul. Nowowiejska wraz z kolejnymi placami: Na Rozdrożu, Zbawiciela i Politechniki. Żeby docenić symetrię tego fragmentu trzeba spojrzeć na mapy. W polu zainteresowań architektów znalazł się ten pierwszy odcinek: od zamku do Wisły.

autor: Piotr Bakalarski

CZYTAJ WIECEJ

 


 

2013

 


 

(2013) Plany na przyszłość (18. edycja)

 

 


 

2012

 


 

(2012) Plany na przyszłość (17. edycja)

 

 

 


 

2011

 


 

(2011) Plany na przyszłość (16. edycja)

 

 

 

(2011.01.19) Wieżowiec Mixer

 

 

Studium opracowania inteligentnego, samowystarczającego megabudynku hybrydowego zlokalizowanego w okolicy Cypla Czerniakowsciego powstało na potrzeby międzynarodowego konkursu EVOLO SKYSCRAPER COMPETITION 2010. Autorem wizjonerskiego projektu jest młody architekt Tomasz Olszewski

IDEA – WIEŻOWIEC MIXER – OPIS PROJEKU

W konkursie wyłoniono najlepsze pod względem urbanistycznym, funkcjonalnym i użytkowym rozwiązania dla portu i Cypla Czerniakowskiego.
Zwycięski projekt stanie się punktem wyjścia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego obszaru. Galeria zdjęć!
Autorami zwycięskiej pracy są architekci z pracowni tomcat.arch.design (główny projektant Tomasz Olszewski)

autor tekstu: architektura.muratorplus.pl

LINK DO GALERII

LINK DO PUBLIKACJI

 

 

(2011) WIEŻOWIEC MIXER (MIXER SKYSCRAPER)

Poszukiwania celu od zawsze były przejawem „ludzkiego ducha”. W takim kontekście Potrzeba jest nadrzędnym, można by rzec uniwersalnym powodem. Wszystkie wytwory ludzkich głów i rąk są w istocie realizacją Potrzeby.
XXI wiek jest okresem gwałtowych, zakrojonych na niespotykaną nigdy wcześniej skalę zmiani rozwoju, lecz jest także czasem poważnych zagrożeń, które ludzkość już dostrzega i z którymi już zaczyna się mierzyć.
W tej fascynującej i nieprzewidywalnej erze, zdecydowanie nie wystarczy zaspokajać Potrzeb dzisiejszych czasów, projektować, uwzględniając jedynie aktualne funkcje i zachowania. Obecny design, a w szczególności projekty architektoniczne, by przetrwać i pozostać użytecznymi, muszą brać pod uwagę możliwości adaptacji, akomodacji, ewolucję, synergię.

autor tekstu: http://www.ronet.pl

CZYTAJ WIECEJ

LINK DO GALERII

 

 

(2011.01.17) Koncepcje zagospodarowania przestrzennego obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego w Warszawie)

 

Praca doceniona została za odważną propozycję stworzenia „ściany akustycznej” wzdłuż ul. Czerniakowskiej zapewniającej wyizolowanie przestrzeni przeznaczonej na rekreację i wypoczynek oraz za właściwy dla specyfiki miejsca dobór formy architektonicznej proponowanej zabudowy. Praca pozwala na zorganizowanie atrakcyjnych przestrzeni otwartych, umożliwiających różnorodne sposoby jej wykorzystania, w tym na imprezy o charakterze masowym. Trafnie wskazano na możliwość wykorzystania kubatury pod mostem. Walorem pracy jest również uszanowanie istniejącej zabudowy terenu z jednoczesnym wskazaniem możliwości rozwoju, związanych z nią, funkcji sportowo – rekreacyjnych. Zwycięska praca we właściwy, zdaniem Sądu konkursowego, sposób wydobywa historyczną oś Stanisławowską.

źródło: UM Warszawa

 

LINK DO PUBLIKACJI

 

 

(2011.01.14 GAZETA WYBORCZA) PORT CZERNIAKOWSKI

 

 

 

 źródło: Gazeta Wyborcza

 

 

(2011.06 MIESIĘCZNIK A&B) PORT CZERNIAKOWSKI

 

 

 

źródło: magazyn A&B Architektura & Biznes

 

(2011 MAGAZYN MURATOR) DACH PŁASKI-FAKTY, MITY, MOŻLIWOŚCI

 

 

źródło: magazyn Architektura Murator

 

 


 

2010

 


 

(2010.12.11) Port Czerniakowski z basenem pływającym po Wiśle

Nowoczesna przystań, alejki spacerowe, wieża widokowa i kawiarnia podwieszona pod mostem. To wszystko ma się znaleźć nad Wisłą, a dokładnie w porcie Czerniakowskim. Młodzi projektanci z Piaseczna wygrali konkurs na koncepcję przebudowy cypla.

– To będzie miejsce dla ludzi – tak o przyszłości portu mówi czwórka zwycięzców z firmy Tomcat Arch. Design.

Projekt zakłada powstanie nowoczesnej przystani dla jachtów i motorówek. Od strony ulicy Czerniakowskiej port osłoni przed hałasem budynek przeznaczony na hotel i biura. Będą alejki dla spacerowiczów i ścieżki rowerowe, a na cyplu stanie wieża widokowa. Dodatkową atrakcją ma być kawiarnia podwieszona pod mostem Łazienkowskim. A to jeszcze nie wszystko.

Basen na wodzie

– Postanowiliśmy w pobliżu mostu zaproponować basen pływający po wodzie. To na pewno będzie atrakcja, której w Warszawie brakuje – przekonuje Magdalena Olszewska, architekt. Do tej pory brakowało też pomysłu na sam port.

Najlepiej wiedzą, o tym osoby, które od lat działają na rzecz promocji Wisły. – Mam nadzieję, że będzie to szło w dobrą stronę, że projekt przestrzennego planu zagospodarowania będzie szeroko konsultowany z organizacjami, ekspertami i przyszłymi użytkownikami rzeki – mówi Przemysław Pasek z fundacji „Ja Wisła”.

autor tekstu: Marta Brzegowa

CZYTAJ WIĘCEJ

 

 

(2010.12.03) Tak ma wyglądać Port Czerniakowski. Zobacz projekt

 

 

 

Konkurs na koncepcję planu zagospodarowania obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego wygrała pracownia Tomcat Arch. Design Tomasza Olszewskiego z Piaseczna. Osłonił on port budynkiem wzdłuż ul. Czerniakowskiej, tworząc zaciszne wnętrze. Zaplanował kawiarnię w budynku podwieszonym pod Mostem Łazienkowskim, pieszo-rowerową kładkę nad zatoką i szpaler fontann na Osi Stanisławowskiej

 

autor tekstu: Michał Wojtczuk

 

CZYTAJ WIECEJ

 


 

2009

 


 

(I/2009) Artykuł w Czasopiśmie Arcytektura

 

(II/2009) Artykuł w Czasopiśmie Arcytektura